pogrzeb

Pogrzeb – Ile to kosztuje


Pogrzeb – Ile to kosztuje

Nie od dziś wiadomo, że uroczystości raczej nie należą do tanich wydarzeń, a nawet spokojnie można pokusić się o stwierdzenie, że nawet podstawowe imprezy jak komunia, ślub i pogrzeb będą jednymi z najdroższych dni naszego życia. W końcu każdy z nas będzie musiał kiedyś pochować bliską mu osobę, a to również będzie wiązać się z dużymi kosztami, warto więc wiedzieć mniej więcej na co powinniśmy się szykować, żeby później nie doszło do sytuacji w której o czymś zapomnimy, lub nie wystarczy nam budżetu, ponieważ będziemy musieli dodatkowo prosić bliskich o pomoc, lub szukać jej w różnych instytucjach bankowych i nie tylko.

Po pierwsze, większość kosztów z pewnością pokryje ubezpieczenie, jednak możemy być pewni, że nie wszystkie i w dużej mierze możemy również być pewni tego, że z własnej kieszeni będziemy również musieli wydać stosunkowo wysoką kwotę. Dlaczego tak się dzieje? Otóż powód jest bardzo prosty, mianowicie ubezpieczyciel zawsze pokrywa koszty po najniższej linii oporu, więc odejmuje wszystkie rzeczy które są pozornie zbędne, natomiast jeśli chodzi o obowiązkowe elementy jak nagrobek i tym podobne, zazwyczaj otrzymujemy minimalną ilość pieniędzy.

Co ile kosztuje?

Przykładowo, będziemy musieli kupić trumnę oraz ubranie dla nieboszczyka, a przecież jeśli mamy możliwość, nie będziemy wybierać najtańszych elementów, gdyż ostatnie pożegnanie powinno być bardzo wysoko uhonorowane. W drugiej kolejności musimy zatrudnić grabarza i zakład pogrzebowy, który przetransportuje nieboszczyka na cmentarz, gdzie również będziemy raczej usatysfakcjonowani z nieco lepszego samochodu, niż zazwyczaj wyglądają wersje budżetowe. Następnie nie powinniśmy zapominać o tym, że sam nagrobek również powinien być elegancki, a dodatkowo posiadać perfekcyjnie wykonaną tablicę, więc na tym elemencie szczególnie nie powinniśmy oszczędzać pieniędzy.

Większość kosztów prawdopodobnie zostanie przekazana na msze zmarłego, a jak wiadomo księża zazwyczaj są w stanie podnieść cenę do dość wysokiego progu. Do wszystkiego musimy jeszcze doliczyć stypę, która będzie organizowana dla najbliższych po całej ceremonii, w końcu jest to tradycja nie tylko w religii katolickiej. Tutaj już będziemy musieli wszystko zorganizować na własny koszt, a licząc na dość dobre lokale, z pewnością będzie to granica 100 złotych od jednej osoby na imprezie. Licząc wszystko w dumie, mimo kwoty z ubezpieczenia, będziemy musieli raczej wydać dodatkowo kilka tysięcy złotych, jeśli będziemy chcieli żeby wszystko było jak najlepszej jakości. Więcej w tym temacie